Ще про гетер

Ще про гетер

Приятель гетер Гіперід не був винятком серед заможних мешканців тогочасних Афін. Демосфен у одній зі своїх промов висловив їхнє ставлення до жіночого світу в класичному формулюванні, котре й досі часто повторюють, хоча не завжди правильно розуміють:

«Для розваги є в нас гетери, для щоденних послуг — дівки, а жінки для того, щоб народжувати законне потомство і добре господарювати в домі».

У цьому місці слід було б додати вчений виклад про значення грецького терміну «pallake», в попередньому абзаці відтвореного старовинним, як на сьогодні не надто милозвучним терміном «дівка». Отож дехто вважає — як же неслушно, відразу мушу зазначити, як помилково! — що «pallake» це гетера нижчого розряду, звичайна вулична проститутка (звана також «porne»). Приймаючи таке розуміння виразу, випадало б тільки захопитися чоловічою активністю еллінів. Не досить із них жінок, не досить приятельок, мусять ще користати нащодень з послуг найлегкодоступніших жінок. Але вдумливий аналіз античних текстів змушує до модифікації цього погляду. Річ у тому, що «pallake» — дуже широке окреслення; інколи справді називали так наложниць, але частіше служниць, ті ж перебували під наглядом пані дому і зазвичай поводилися, — мусили поводитись, — якнайскромніше.

Натомість від гетери складно було вимагати вірності. Навпаки, численність клієнтів додавала їм приваби і робила в очах принаймні деяких чоловіків більш жаданими. Щоправда, траплялося, що хтось простодушно запитував, чи справді можна прагнути жінки, яка щойно провела ніч із іншим. Належну відсіч цим дріб’язковим поглядам дав філософ Арістіпп. Був це внук Сократового учня з таким самим іменем, творця теорії, що справжньою та остаточною метою усієї людської діяльності є здобуття безпосередньої насолоди. Отож він казав:

— Що ж каригідного є в тому,  якщо пересплю з дівчиною, котра переді мною багатьом належала? Бо чи ж є, наприклад, щось обурливе, якщо поселюся в домі, де вже було чимало мешканців? Або ж попливу на кораблі, яким різні мандрівники плавали?

Ці слова, напевно, багато кого вразять своїм простацтвом, але є автентичними і типовими для трактування справ еротики навіть дуже видатними інтелектуалами тієї епохи.

Улюбленою гетерою Арістіппа була знаменита Лаїс, мешканка Корінфу. Кажуть, що першим її оцінив належно художник Апеллес, ще як була вона малим дівчам. Випадково побачив, як несла воду з фонтану і негайно ж відвів, захоплений, до своїх приятелів, що готували веселу забаву і очікували на гетер. Коли ж увійшов до залу з переляканою дівчинкою, яка на додачу тягнула важкий глек, всі зареготали. Він же, вказавши Лаїс, провістив у натхненні художника:

— Привів я її, мої панове, щоб представити вам майбутню красуню. Не дивуйтесь і не обурюйтесь. Через три роки буде вже спроможною на усяку насолоду.

Серед славних людей, поклонників Лаїс, згадували теж циніка Діогена та адвоката Демосфена. Багато хто подорожував до Корінфу спеціально щоб натішитися дівчиною; такі, принаймні, плітки кружляли. Однак це було дуже дорогим задоволенням. Від Демосфена вона, начебто, зажадала десять тисяч драхм, на що він жахнувся і крикнув зі святим обуренням:

— Не купую сорому за таку ціну!

Але пізніше, якщо вірити поголосу, змінив думку. Хоча, як дехто припускав, може, вона теж трохи спустила з ціни?

Ізократ теж витрачав багато грошей на любовні пригоди і вельми цінував свободу в цих справах. Ізократ, знаменитий педагог, улюблений молоддю вчитель, творець ідеалу загальної освіти! Довго не женився, саме щоб уникнути обмежень. Вже у старшому віці взяв до свого дому гетеру на ім’я Лагіска і мав із нею доньку. Дівчинка померла у віці дванадцяти років. Лише тоді Ізократ формально одружився з певною Платаною, вдовою ритора, матір’ю трьох хлопців, найстаршого з них, Афарея, всиновив.

Прикметна річ для звичаїв тієї, — а, може, не лише тієї — епохи: у сімейній гробниці Ізократа не знайшлося місця ні для Лагіски, ні для її донечки, єдиної дитини славетного професора. Знаємо з точного повідомлення древніх, що гробниця стояла біля дороги, яка вела від південної брами Афін   до славного гімназію Кіносарг, на узгір’ї, по правій стороні. Спочивали там батьки Кіносарга, він сам, брат, сестра матері та її син, дружина Платана, Афарей, сини Афарея. Кожен з похованих мав окрему могильну таблицю. На Ізократовій вирізаний був рельєф, що представляв його вчителів, в тому числі, великого софіста Горгія.

 


                                       

                                         При цитуванні і використанні матеріалів посилання на сайт обов'язкове.