Wspomnienia wojenne-18

INDEKS OSÓB

Abraham Władysław 197

Acton lord, Sir John Emerich Edward Dalberg baron Acton 49

Agrypina, więźniarka Ravensbrűck, Ukrainka 230

Alba Fernando Alvares de Toledo 85

Albert Zygmunt 339

Aleksander I, car Rosji 100

Anders Władysław 12, 32, 334

Andruszko Anna (Andzia) 19, 20, 27-29, 31, 37, 45, 50, 52, 57, 115

 

Bach Johann Sebastian 234

Baj Zofia ("Bajka") 317

Baranowska Marta 298, 326

Barda Franciszek, bp przemyski 58

Basia, łączniczka ZWZ 90

Bedjajew, major rosyjski 50, 51, 53

Beethoven Ludwig van 157, 162, 234

Bielewicz Czesław 89, 204

Bierut Bolesław 313

Binz Dorothea 250, 251, 253-256,258,259, 261,287, 288,292, 295, 298, 317

Bnińska Irena z Ponińskich 105

Boguś (Gottlieb) 255, 261, 265, 266, 268, 270-272, 274

Borowska Elżbieta z Jaroszyńskich 73

Borowski (Skarbek-Borowski) Włodzimierz 73

Bortnowska Maria (Niuta) 224, 225, 259, 294-296, 299, 305, 314, 326, 327,

329, 331

Bosch Hieronymus (właśc. Hieronymus van Aeken) 289 Brachyneć Andrij 26

Brauning, SS-Hauptsturmfiihrer 253, 263 Bronte Emily 72, 204 Bujak Franciszek 212

Burckhardt Carl Jacob 11,12, 318, 330, 332, 333

Byron George Gordon 333

 

CaetaniRoffredolSO

Canova Antonio 133

Cetkowska Fliza 231, 232, 243, 278

Cezar (Caius lulius Caesar) 256, 257

Chełmoński Józef 7

Chenier Andre 220

Chmielewski, dr, adwokat 336, 337, 339

Chorążyna Halina ze Starczewskich 278, 326

Churchill Sir Winston Leonard Spencer 65, 66

Cichocki Jan ("Jaś") 90, 93, 94

Cieński Włodzimierz, ks. 39, 54, 58

Cieszyński Antoni 341

ClougArturH. 72

Cynarski Stanisław 5

Czartoryscy 85

 

 

Daniel, prorok 79

Dante Alighieri 178, 196

Daumling, szef Wydziału do Polskich Spraw Politycznych w Reichssicherheitsamt 258,259, 269

Dąmbska Aleksandra (Lesia) 182, 212

Dmochowska Maryla 106, 144, 147, 148, 151

Dobrzaniecki Władysław 155, 341

Donatello (właśc. Donato di Betto Bardi) 51

Dreyfus Doria 284, 286, 290, 293, 294

Dudik Karol 50

Dunajewska Krystyna 301

Durand, francuska więźniarka Ravensbrűck 324

DurerAlbrecht 234

Dvofak Max 7, 8

Dworzak Ludwik 31

Dyboski Roman 72, 73, 75, 143, 251

 

El Greco (właśc. Dominicos Theotokopulos) 161

Elżbieta I, królowa Anglii 258

Erna, blokowa Niemka 242

 

 

Fedorowicz Tadeusz, ks. 47, 48

Ferrero Guglielmo 194

Fischeder, lekarz naczelny szpitala św. Łazarza w Krakowie 82, 83

Franciszek Józef I 6

Frank Hans 85, 88, 108, 112

 

Galen Clemens August von, kard. 339

Gałkm, profesor z Moskwy 25

Ganay, francuska więźniarka Ravensbrűck 308

Gansiniec (Ganszyniec, Ganschinietz) Ryszard 202

Gaulle Charles Andre de 299

Gebhardt Karl 233

Gębarowicz Mieczysław 182

Giedgowd Leon ("Leon") 95,103

Giedgowdowa, żona Leona Giedgowda 97

Goebbels Joseph 108, 250, 262

GoetelWalery 18

Goethe Johann Wolfgang 74, 75, 226

Gołuchowski Agenor 18

Gommers, matka z córką, belgijskie więźniarki polityczne Ravensbrűck 290

Gomułka Władysław 313

Góring Hermann 88, 134

Grabski Stanisław 31

Grek Jan 160, 341

Grekowa Maria z Pareńskich 126, 160

Grocholska Maria z Czetwertyńskich 325-327

Grottger Artur 7

Grzędzielski Jerzy 341

Gűnther, dyrektor więzienia w Tarnowie 105

 

Hamann Heinrich 107, 108, 119

Hamerski Edward 341

Hansi, sztubowa Austriaczka 237

Heineman Ilse 300

Heinrich Herbert, dr 102,104,105,121,174

Helmut, syn zarządcy w Zawadzie 73

Herodot 243

Herta, więźniarka Ravensbrűck 253

Hertl (Hertel?), sędzia, Sturmbannfuhrer 208, 217-220, 226, 258

Hess Rudolf 258

Hilarowicz Henryk 341

Himmler Heinrich 10, 11, 180, 181, 208, 210, 219, 220, 235, 250, 259, 269, 273, 277,290, 332 Hitler Adolf 23, 50, 54, 57, 65, 94, 95, 100,116, 117, 208, 221, 238, 244, 282, 294, 299, 339

Hólderlin Friedrich 234

Homer 172, 195, 196, 213, 302

Horodyska Jadwiga (Wisia) 33, 52, 54, 97, 99, 212, 274, 281

Huczyński Augustyn (o. Bolesław) 138

 

 

Jan, furman z Rozdołu 139

Jan Paweł II 311

Janka, córka urzędnika kolejowego z Przemyśla 170-173

Janka, dziesięciolatka więziona we Lwowie za udział w konspiracji 203

Jaworski Jan 58

Jedin Hubert, ks. 338

Józefa, s., przełożona bazylianek lwowskich 78, 83

Józia, krawcowa, więziona na ul. Łąckiego we Lwowie 190, 191

 

Kalinowski Lech 16

Kaltenbrunner Ernst 332, 342, 343, 344

Kamińska Jadwiga 317

Karakalla (Marcus Aurelius Antonius Bassianus Caracalla) 85

Karol Boromeusz, św. 7, 119, 120

Karol Wielki 324

Katia, komendantka celi więzienia w Stanislawowie 164-168, 170-173

Kęszycka Józefa 243

Klaudia, Ukrainka, więźniarka Ravensbrűck 230

Klaudiusz (Tiberius Claudius Nero Germanicus) 85

Knoll Kathe, blokowa w Ravensbruck 291, 305

Knopf, aufzejerka 301

Kochaj Jan 134, 154

Kochajowa, żona drą Kochają 164

Koegel Otto 245

Kołodziejczak Aka 317

Komornicki Władysław, ks. 114

Komorowska Irena (Renia) 33, 62, 63, 71, 75, 80, 84, 93-98, 245

Komorowski Jerzy 245

Komorowski Tadeusz ("Prawdzie", "Bór") 9, 10, 63, 70, 90, 91, 93-95, 98, 103, 143, 271, 281, 294

Kordyszowa Michalina 164-167, 169-174, 205

Kornijczuk Ołeksandr 21-23

Kościuszko Tadeusz 74

Kot Stanisław 18

Kozłowski Bronisław 80, 81, 204

Kozłowski Leon 31

Kreisler Fritz 237

Krűger Hans, Hauptsturmfuhrer 10, 127, 134-136, 141, 142, 144, 147, 148, 151, 152, 154, 155, 157-159, 161-166, 172, 173, 175, 179-184, 186, 205, 208, 218-220, 225,228,234, 260, 266, 332, 336-339, 340

Krukowski Włodzimierz 341

Kruszyńska Zofia 197

Krzeczunowicz Maria (Dzidzia) 62, 63, 74

Krzemieniewski Seweryn 22, 117, 118

Ksenofont 334

Kserkses 243

"Kubuś", czeski SS-man w Ravensbrűck 265

Kujawska Maria 288, 289, 292, 314, 315, 321

Kulczyńska Maria 118

Kulczyński Stanisław 113, 118

Kuryłowicz Jerzy 25

Kutrzeba Stanisław 62

Kutschmann Walter 10, 177-184, 186, 187, 193, 205, 207, 217, 218, 220, 222, 339, 340

 

 

Lahaye Simone 309, 310

Lanckorońska Adelajda 6

Lanckoroński Antoni, syn Karola 6, 112, 133

Lanckoroński Antoni (1760-1830) 5

Lanckoroński Karol 6, 8, 112

Lanckoroński Kazimierz 6

Lanckoroński Maciej 133

Langie Eugenia 206

Lasocka Anna 307

Lednicki Wacław 36

Leonardo da Vinci 85, 325

LerouxYvonne 290, 328, 329

Lichnowsky Karl Max 6

Lichnowsky Małgorzata 6

Liesl, sprzątaczka więzienia na Alexanderplatz w Berlinie 220, 225

Lipińska-Szulcowa Zofia 312

Longchamps de Berier Anna 126, 155

Longchamps de Berier Bronisław 114, 341

Longchamps de Berier Kazimierz 114, 341

Longchamps de Berier Roman 21, 24, 114, 155, 341

Longchamps de Berier Zygmunt 114, 341

Ludwik XIV 81

Ludwik XVI 188

Ładomirska Krystyna 84

Łewczenko, komisarz polityczny uniwersytetu we Lwowie 24, 25

Łomnicki Antoni 341

Łucja, więźniarka w Stanisławowie 159-161, 163, 164, 169, 173, 174, 205

 

 

Mabire Christiane 256, 257, 264, 265

Machnicki Mateusz 19

Macieliński Emil ("Kornel") 39, 58

Maes (Maas), szef więzienia w Stanisławowie 151, 167, 168, 174

Malczewski Jacek 7

Mandel Maria 245

Maniusia, delegatka PCK w szpitalu Jezuitów w Krakowie 84

Manzoni Alessandro 204

Marczenko Mychajło 24, 51

Marek Aureliusz (Marcus Aurelius Antoninus) 194, 195

Maria Antonina 188

Marianna, Austriaczka, starsza obozowa 237

Martini Simone 24

Matejko Jan 7

Mączewski Stanisław 341

Medici Lorenzo (zw. II Magnifico, Wawrzyniec Wspaniały) 201

Melchert, prezes Komitetu Pomocy Żydom we Lwowie 125

Menuhin Śir Yehudi 237

Mewis, aufzejerka 250, 253-255, 258, 260, 261, 263, 271

Meysztowicz Walerian, ks. 12

Michał Anioł (właśc. Michelangelo Buonarroti) 8,12,118,196,200,201,203, 210,213

Mickiewicz Adam 6, 21, 33, 73-75, 267, 278

Mietka, sztubowa w Ravensbrűck 232, 316

Mięsowicz Adam 114, 341

Mołotow Wiaczesław Michajłowicz (właśc. Skriabin) 77, 100

Montfort, Francuzka, więźniarka polityczna w Ravensbrűck 290

Mory Carmen 289, 292, 293

Muskűller Grete 245

Mussolini Benito 180, 225, 250, 265

 

 

Nacią, więźniarka w Stanisławowie, Ukrainka 171

Napoleon I Bonaparte 100

Nedvedova-Nejedla Zdenka 285, 286, 294, 311,319, 326, 329, 332

Neudeck, Lagerleiterin w Jugendlager w Ravensbrűck 320, 321

Nietzsche Friedrich 181

Norwid Cyprian 267

Nowak Danuta 166

Nowicka Olga z Schusterów 126

Nowicki Jerzy 341

NowickiWitold341

 

 

Oberhauser, lekarka w Ravensbrűck 240

Orman Elżbieta 16

Orsenigo Cesare, abp 64

Osóbka-Morawski Edward 313

Ossoliński Jerzy 139

Ostrowska Jadwiga 118, 126, 155, 160, 341

Ostrowski Tadeusz 114, 155, 160, 341

 

 

Pawlowska, nauczycielka gimnazjalna w Kołomyi 149, 150 Pawłyszeńko, kapitan Armii Czerwonej 27-29, 50, 63 Pelz, SS-man we Lwowie 198

Peretiatkowicz Janina 280

Perykles 201, 206, 303

Petrarca Francesco 24, 250, 251

Pflaum Hans 299, 300, 321, 328

Piaseckyj Andrej 189, 206

Piłat Stanisław 341

Piłsudski Józef 7

Piotr, św. 182

Piotrowski Jan 108

Plater Jadwiga 317

Platon 205

Podlacha Władysław 51

Polaczkówna Helena 113, 197

Popadyneć, ukraiński komendant więzienia w Stanisławowie 162,163, 168

Potoccy 85

Potocka Zofia z Tarnowskich 288

Progulski Andrzej 341

Progulski Stanisław 341

 

Querenheim Gerda 269, 270, 272

 

Ramdohr Ludwig 239, 253, 307

Rawski Tadeusz 8

Regina, więźniarka Ravensbrűck 274

Rembrandt (właśc. R. Harmenszoon van Rijn) 201, 313, 325

Renan Ernest 194, 195

Rencki Roman 114, 155, 341

Reynaud Paul 256

Rękas Michał, ks. 126

Ribbentrop Joachim von 77, 100, 273

Riviere Dora 309, 320

Rommel Erwin 209

Ronikier Adam 101, 105, 119, 125-127, 132

RosenbergAlfred251

Rosenthal Ralf 269, 270

Rostworowski Karol Hubert 204

Rotkirch, generał 131,132

Rotter, prokurator w Stanisławowie 135, 136

Rowecki Stefan ("Grot") 110, 143, 294

Ruff, dr 341

Ruziewicz Stanisław 341

Rzewuski Wacław (zw. Emir) 180

 

Sapieha Adam Stefan, kard. 63, 69-71

Schiller Friedrich 153, 226, 258

Schlosser Julius von 8, 10

Schwarzhuber Johann 317, 322, 328

Seltmann, aufzejerka 323

Seyfried Edmund 125, 141, 149

Shakespeare William 182, 194, 199-201,213, 311

Sieradzki Włodzimierz 341

Sikorski Władysław 18, 100, 261, 262

Sinko Tadeusz 195, 196, 211

Sitarska, rodem z Rozdołu 171

Skobzoff Marie, prawosławna zakonnica 291, 323

Slipyj Josyf, kard. 206

Słomczyński Maciej 194, 199, 200

Słowacki Juliusz 7, 77, 259, 267, 335

Smaczniak Józef, ks. 167, 168

Sofokles 201

Sołowij Adam 114, 341

Stalin Józef Wissarionowicz (właśc. losif Dżugaszwili) 21, 22, 33, 42, 244, 251

Stasia, delegatka PCK w szpitalu Jezuitów w Krakowie 84, 93, 94, 96

Stawitzky, naczelnik wiezienia w Sanoku 107, 181, 187, 208

Stella, 4-letnia Żydówka z obozu w Ravensbrűck 283

Stelmachowski Andrzej 77

Stelmachowski Lech 76

Stożek Emanuel 341

Stożek Eustachy 341

Stożek Włodzimierz 341

Strassner Wera 282, 283, 320

Strindberg August 181

Studynśkyj Kiryl 31

Suchmiel Jadwiga 9

Suhren Fritz 246, 250, 256, 258, 263-267, 269, 273, 288, 317, 318, 328

Sula, Greczynka, więźniarka Ravensbrűck 302, 303

Szebesta (Schebesta) Adam 68, 69, 97, 245, 334

Szeptycki Andrzej, abp 190

Szydłowska Joanna 267

 

 

Taborski Roman 6

Tacyt (Publius Cornelius Tacitus) 111, 251

Thierry, Francuzka, więźniarka Ravensbrűck 310

ThomasMaxl30, 131

Thury, funkcjonariuszka obozu w Ravensbrűck 322

Tintoretto (właśc. Jacopo Robusti) 325

Tołstoj Lew Nikołajewicz 250

Tomaka Wojciech, bp 58

Tomson, następca Daumlinga 269

Treite Percival 293, 300, 318, 319

Tukidydes 201, 202, 207, 213, 303

Twardowski Bolesław, abp 54

Tymon, inżynier spod Kijowa 197, 198

Tyszkiewicz Róża z Tarnowskich 288

 

Yaillant Couturier Marie-Claude 322

Yetulani Kazimierz 341

 

Wanda, delegatka PCK w szpitalu Jezuitów w Krakowie 84

Weigel Kacper 341

Weygand Maxime 35

Wierzbowski Zbigniew 92, 93, 98, 204

Wiesenthal Szymon 339, 340

Wiktor Emanuel III 82

Wilczańska Jadwiga 315

William, żołnierz angielski 91

Winckelmann Adolf 321, 322

Wińska Urszula 266, 267

Witkiewicz Roman 341

Władysław IV Waza 40

Własow Andriej Andriejewicz 298

Wohlfarth Halina 312, 313

Wysocki Alfred 6

 

Zanowa Teresa z Dowgiałłów 255

Zaturska Hanna 304, 318

Ziarkiewicz, matka Danuty 143

Ziarkiewicz-Nowak Danuta 142, 143, 166

Żebrowski Władysław ("Żuk") 38, 39

Żeleński Władysław 340

Żeleński-Boy Tadeusz 114, 340

Żeromski Stefan 7, 96, 122

Sporządził Artur Czesak

 

 

SPIS TREŚCI

Lech Kalinowski, Elżbieta Orman, Wstęp.................           5

Przedmowa...........................................                                  15

Rozdział I

LWÓW (22 września 1939-3 maja 1940) ..................          17

Rozdział II

KRAKÓW ( ).....................                                                    60

Rozdział III

(lipiec 1941-marzec 1942)..............................                        102

Rozdział IV

STANISŁAWÓW ( )..............                                                142

Rozdział V

NA ULICY ŁĄCKIEGO WE LWOWIE

( \) .........................                                                                   176

Rozdział VI

BERLIN (29 listopada 1942-9 stycznia 1943) ..............          215

Rozdział VII

RAVENSBRUCK (9 stycznia 1943-5 kwietnia 1945).........   228

Rozdział VIII

ITALIA..............................................   331

EPILOG.............................................   336

ANEKS

Spis 23 zamordowanych przez Krűgera profesorów lwowskich.   341

List gen. Ernsta Kaltenbrunnera do C. J. Burckhardta, prezesa

Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża z dnia

2 IV 1945 wraz z tłumaczeniem na język polski.............   342

 

 


                                       

                                         При цитуванні і використанні матеріалів посилання на сайт обов'язкове.