Оксана Сенатович. Жінка, не угодна жодній владі
ЖІНКА, НЕ УГОДНА ЖОДНІЙ ВЛАДІ
(Коротке слово про письменницю і громадську діячку Іванну Блажкевич)
«Пишіть спогади. І то обов’язково пишіть. Бо І Ваші спогади будуть важливою сторінкою в історії Галицької України. Пишіть і спішіть, бо час недовгий...» — наполягала Ірина Вільде, звертаючись до своєї давньої приятельки Іванни Блажкевич восени 1963 р., з любов’ю називаючи її нанашкою, тобто хрещеною матір’ю. На той час Ірина Вільде була вже письменницею визнаною і відомою. Свою нанашку в її рідному селі Денисові відвідувала часто, в’язала їх дружба ще з 30-х років. Тоді п’єси Іванни Блажкевич ставили на сотнях шкільних сцен Західної України, її вірші діти декламували на кожному святі, а саме ім’я Іванни Блажкевич як громадської діячки стало легендою.
Не без допомоги Ірини Вільде у Львові 1958 року побачила світ перша, видана в радянський час, збірка віршів для дітей Іванни Блажкевич «Подоляночка», а 1963-го (також не без сприяння Ірини Вільде, як рівно ж і теплого подуву періоду т. зв. відлиги) Іванна Блажкевич на 77-у році життя стає членом СПУ. Це мало дарувати їй хоч якийсь та соціальний захист.
Усе життя Іванни Блажкевич — це бойова лінія. Як жінка вольова, з почуттям людської гідності, національно свідома українка, в умовах недержавності була приречена на боротьбу. Прожила довге життя, та жодній владі до вподоби не була.
Походила з Денисова, де народилась 1886 року, все життя, за винятком 1913—1922 рр., жила там, де й похована була в березні 1978 р. Село Денисів уже у другій половині XIX ст., коли парафію обійняв священик Осип Вітошинський, стає одним із найбільш національно свідомих сіл Галичини. Тут була заснована перша в повіті читальня «Просвіти» (денисівський селянин Савак продав кілька моргів поля і цим започаткував її будівництво). Осип Вітошинський був організатором першого селянського хору. Цей хор відзначався високим професіоналізмом, слава про нього линула по всій території Східної Галичини. Разом з учителем Омеляном Бородієвичем, батьком Іванни, священик Вітошинський будив національну свідомість людей, прищеплював почуття господаря на рідній землі, заохочував селян закладати пасіки, плекати сади (учитель Бородієвич кожному учневі після закінчення школи дарував по дві щепи. Осип Вітошинський щороку, обходячи на Йордан хати з кропилом і свяченою водою, зібрані гроші і збіжжя передавав на утримання української бурси в Тернополі). Такі люди—справжні проводирі народу— були зразком духовності для Іванни Блажкевич.
Одним із перших опублікованих творів Іванни Блажкевич був вірш-протест «Грудка на могилу Марка Каганця» (1908 р., газета «Народне слово»), в якому вона засуджує австрійського жандарма, який під час виборів заколов багнетом борця за народні права селянина з Коропця. Через цей і подібні протести її чоловік Іван Блажкевич не може отримати учительської посади на Тернопільщині, бо, за словами шкільного інспектора, той від його дружини «не мав жиця». У 1918—1919 р. р. Іванна Блажкевич бере активну участь у визвольних змаганнях українського народу, за що зазнає переслідувань з боку польської влади. У 20-х роках польські шовіністи підступно отруюють двох донечок. І нині моторошно читати листівку-погрозу про те, що знищать і її, якщо не зречеться свої українства. Не зреклась його і під палицями польської шовіністичної боївки 1937 року. Напівживу тоді знайшли її селяни на березі Стрипи і на веретах принесли до хати. І тоді ця мужня жінка не зреклась України, вижила, не зламалась.
У 30-х роках об’їздила майже всі села Тернопільщини, збирала віча, де закликала створювати українські кооперативи, щоб хоч цим поліпшити злиденне становище українських селян на рідній землі.
Як жилося Іванні Блажкевич після Другої Світової війни, може послужити прикладом хоча такий її лист, датований 9 травня 1951 р.:
«Районному прокуророві в Кізлові від гр. Блажкевич Іванни Ом.
с. Денисів, р-н Кізлів, обл. Тернопіль
Заява
Мені 65 літ. Працювала я учителькою... Доживаю віку в своїй залишеній війною хаті в Денисові.
Позику в 1950 р. дала я 50 крб. Але цього року позика збільшилася, подвоїла я свій пайок і зложила 100 крб, на що маю квитанцію. Вночі з 1 на 9 травня збудив мене гамір біля входових дверей, де мешкають лікарки. Я встала, щоб сказати відвідувачам, що лікарок нема. Але ще не встигла щось накинути на себе та знайти сірники, як гурт людей з лоскотом виломив двері. Я хворію на серце, з переляку впала, зімліла, на долівку. Очуняла я по часі від протягу, який завивав по моїй хатині, і з острахом намацала коло себе якісь заліза і патики. Підвелась я закостеніла з долівки, а коли за час вернула домів лікарка Паша Мартинова, подала мені лікарську поміч.
Тепер бачу, що напасники сокирою вирубали двері до моєї кімнатки і закинули через діру залізний ланцюг, коцюбу, бараболі і т. ін.
Учасників нападу може подати крамарка кооперативи, яка чула, як бригада збиралася до мене по позику.
Вважаю, що напасники порушили 127 статтю Сталінської Конституції, яка забезпечує недоторканість житла громадян УРСР і тому прошу вислідити винних і притягнути їх до судової відповідальності.
Блажкевич Іванна Ом.»
Цього листа в прокуратуру Іванна Блажкевич не відіслала, хоч відступати перед проявом будь-якої несправедливості було не в її характері. Тоді, хоч і носилась з думкою написати спогади, та до «писання спогадів не прийшло».
З подувом свіжого вітру початку 60-х, заохочена словами Ірини Вільде, Іванна Блажкевич на основі щоденникових записів пише спогади, частину яких у скороченому варіанті пропонуємо читачам «Дзвона».
. Оксана СЕНАТОВИЧ
м. Львів
- 1711 reads
При цитуванні і використанні матеріалів посилання на сайт обов'язкове.